Anasayfa | Köşe Yazarları | Alaattin ACAR | KÖY-BELDE –İLÇE VE İL DERNEKLERİ VEFA BORCUNUN KARŞILIĞI MIDIR?

KÖY-BELDE –İLÇE VE İL DERNEKLERİ VEFA BORCUNUN KARŞILIĞI MIDIR?

tarafından
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
DERNEK DERNEK

Dernekler belirli düzeyde yönetim organlarıyla değil de daha çoğulcu ve katılımcı bir yönetim anlayışına kavuşturulursa gelir sıkıntısı ortadan kalkar. Şimdiye kadar yapılamayan ancak yapan bazı derneklerimiz mevcuttur. Yönetim haricinde bir DANIŞMA MECLİSİ yada Dernek AKTİF üyeliği oluşturulmalıdır.

 

KÖY-BELDE –İLÇE VE İL DERNEKLERİ VEFA  BORCUNUN KARŞILIĞI  MIDIR?

 

               Memleket dernekleri bazen övünç kaynağı bazense dedikoduların yapıldığı mekanlar haline gelmiştir.Bazen yönetim oluşturacak kadar bile etrafında kimsenin kalmadığı küskünlüklere neden olmaktadır.Dernek Yönetimi zordur.Zor çünkü 20-50-yada 100 Tl yıllık aidat veren üye kendini bir anda dernek sahibiymiş gibi kisvelere bürünür.Herkes denetmen olur ve o bunu yaptı şu onu yapacak hikayeleri uzar gider.Ne zaman a kadar tüzük gereği ya iki yıl yada üç yıl kadar….

 

Derneklerimiz hepsisinin adında:

 

Kültür…

 

Yardımlaşma….

 

     Dayanışma….

 

     Kalkındırma…….gibi

 

 Kelimeleri sınırsızca kullanılmaktadır. Fakat bu dernekler ne kadar bu sorumluluk gerektiren görevleri yerine getirir mi diye düşünmek zor olmasa gerek.Düzenli bir geliri olmayan derneklerin hayata tutunması çok zordur.Özellikle üye aylığına bağlı gelecek sürdürmeye çalışan dernekler zaman zaman kapılarına kilit vurmak zorunda kalıyorlar.Yada ekonomik durumu iyi olan bir kişinin üzerinde çekilmeyen bir yük olarak devam etmektedir.Şimdi birkaç soru soralım ve  cevaplarını da beraber arayalım.

 

1-Derneklerin aidat dışı hayata tutunmaları mümkün mü?

 

2-Derneklerin faaliyetleri nelerdir?

 

3-Dernekler niçin kurulduğuna dair bir amacı var mıdır?

 

4-Derneklerin uzun,orta ve kısa vade projeleri var mıdır?

 

5-Neden eğitim sevileri ve toplumda belli bir yeri olan insanlar dernek yönetimlerinden uzak durmaktadırlar?

 

6- Acaba borcu olmayan dernek var mıdır?

 

7- Dernekler cenaze törenlerinde neden ön plana çıkarlar?

 

8-Dernekler bir güç yada  sivil toplum görevini üstlenecek kadar birliktelik kuvvetine ulaşabiliyorlar mı?

 

Soruları daha da çoğaltabiliriz.Ama sorumsuz yada kadirşinas kişileri rencide edecek seviye ve astarı olmayan soruları sormak çok doğru değil diye düşünüyorum.Şimdi bu sorulara cevaplar arayalım :

 

1.1-Dernekler aidat dışı sosyal sorumluluklarını yerine getirerek hizmet alanlarını devam ettirebilirler.Sağlıklı bir üyelik sistemi derneği etkin kılar.Sosyal projlerle dernekler gelir elde edebilirler.Kendisine yayın alanı ve yayın organları oluşturarak kaynak elde edebilirler.

 

Bunlar : Dernek Logosu Hazırlatıp anahtarlık , kalem , araba ve iş yeri camları için şeffaf logo çıktıları bastırabilirler.

 

Dernek Web sitesinde kendi üyelerine yönelik haftalık, aylık, üç aylık, altı aylık ve bir yıllık reklam tanıtımları yapabilirler.Bunlardan elde edecekleri gelir sürekli ve düzenli olabilir.

 

Dernekler belirli düzeyde yönetim organlarıyla değil de daha çoğulcu ve katılımcı bir yönetim anlayışına kavuşturulursa gelir sıkıntısı ortadan kalkar. Şimdiye kadar yapılamayan ancak yapan bazı derneklerimiz mevcuttur. Yönetim haricinde bir DANIŞMA MECLİSİ yada Dernek AKTİF üyeliği oluşturulmalıdır. Dernek yönetimi tıkandığı zaman bu organ yada oluşumlardan güç alabilir. Danışma meclisine her üye değil dernekte söz sahibi olabilecek eğitimi –sosyal ekonomik gücü olan üyelerden seçilmelidir. Bu kişiler derneği ileri bir ekonomik güce ulaştırmak için düzenli aidat yada gönüllü oluşumlarla kaynak oluşturma  yoluna gidebilirler.

 

2.2- Derneklerin maalesef projelendirilmiş bir faaliyet alanlarına pek rastlanılmamıştır. Sanki tek faaliyetleri var Cenaze kaldırmak ya da derneğin açık tutulması gibi…

 

Klasik tekrarlanan her yıl Futbol Turnuvası-bilgi yarışması-halk oyunları gösterisi gibi faaliyetler artık pek ilgi ve dikkat çekmemektedir.

 

3.3- Derneklerin kuruluş amacı olduğunu sanmıyorum. Bir çoğunun bile tüzüğünden haberi yoktur.

 

4.4- Derneklerde maalesef kısa yada orta vadede planlanmış projeleri yoktur.Örnek olarak her üyeye bir konut kazandırmak yada her üyenin üniversite öğrencisine burs verilmesi gibi hayat dair projler görünmüyor.

 

5.5-Düzenli geliri olmayan derneklerden sorumluluk sahibi yada eğitim düzeyi yüksek olan insanlar uzak durmaktadırlar.

 

Yada kendi üyelerinden yada hemşerilerinden gerekli saygıyı görmedikleri için dernek organlarından uzak durmaktadırlar.Sanki üye aidatını ödemek onların bütün sorumluluklarını ortadan kaldırıyor gibi gözükürler….

 

6.6- Borcu olmayan dernek var.Kirası olmayan , başlangıcı iyi planlanmış derneklerimiz var.Bir şeyi daha vurgulamak istiyorum.Cenaze sırasında para toplamak hiç hoş bir tavır değildir.Lütfen bunu gizlilik içinde yapın.Bazen dernek çevresi dışında kamu yada farklı çevrelerden cenazede olanların olduğunu unutmayalım.Bazen cenaze sahibi rencide olabilir.

 

7.7- Dernekler cenaze törenlerinde ön plana çıkaran neden yardımlaşma diye düşünüyorum ama varlık sebebi de olabilir.Derneklerimizin tek faaliyet alanı diye düşünüyorum….

 

8.8- Bazı dernekler bu güç ve kuvvete ulaşabiliyorlar.Ama Bayburt bunu henüz oluşturamadı.Bayburt Federasyonu kurulmalıdır.Gökçedere gibi büyük beldelerin 5-6 altı derneği bir araya gelerek GÖKÇEDERE SİVİL TOPLUM PLATFORMU kurabilirler.

 

Çok farlı cevaplar yazmadım.Biraz da dernek çevreleri ve üyelerini düşünmeye sevk etmek istedim.Burada şunu vurgulamak istiyorum.

 

Kapanma noktasına gelen derneklerimizi sırtlayan karhaman insanlara şükranlarımı                          sunuyorum.Sorumluluk ve dayanışma bazen sosyal olgu ve eğitimin üzerinde olabilir.Bu cümlemi iyi ayıklamak gerekir.Çok eğitim seviyesi yüksek insan var ki bu gibi sosyal projelerden uzak durmaktadırlar.

 

Kendine bir paye yada çıkar ilişkisi olmadan dernek faaliyetlerine katılan insanlara binlerce teşekkür etsek yinede haklarını ödeyemeyiz..

 

Uzman Öğretmen Alaattin ACAR    Şubat 2013 Sancaktepe/İst.

 

 

 

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır
  • Düz metin Düz metin

Yazar bilgisi

Alaattin ACAR Alaattin ACAR

Etiket:

Bu yazı için etiket yok

Bu yazıyı oyla

5.00